روزهایی سخت برای سیاست ایران: هیات ریاست جمهوری متهم به جادوگری. از طالع بینی‌ تا نخبگان شیطان ترس، اما احمدی‌نژاد حملات را «جوک» می‌نامد. فرناز فصیحی، وال ستریت ژورنال، ۱۰ ژوئن ۲۰۱۱

در روستای سر سبزی در خارج از اصفهان، ساحر ۶۷ ساله‌ای با موهای کم پشت و چروک‌های عمیق نیروی ماورا لطبیعه خود را جهت یاری دادن به دولت ایران به کار می‌گیرد. سید صدیق، که نام مستعار اوست، شلوار گشاد خاکستری و پیراهن بلندی به تن دارد و چهار زانو روی زمین نشسته. با صدای زیر آیات قران را تلاوت کرده و انگشتانش را به هم میمالد. او در حال احضار جن است: موجودات نا مرئئ که بنا به آموزه‌های اسلامی، در یک جهان موازی زندگی‌ میکنند، میتوانند تغییر شکل دهند، با سرعت نور سفر کنند و آگاه به مجهولات باشند.  جنی‌ که با آقای صدیق ارتباط برقرار می‌کند تنها توسط خودِ او قابل مشاهده است.

ساحرها، پیشگویان یا همان جن گیران، قرنهاست که در افسانه‌ها و روایت قومی مسلمانان وجود داشته اند. مردم عادی در ایران و دیگر نقاط مشتاقانه به این مردان روی میاورند تا نشانی از عشقی گمشده یا اموال به سرقت رفته بیابند. اما شنیده نشده که مقامات دولتی با جن گیرها مشورت کنند، یا شاید هم شده! بنا به اظهارات مشتریان، همکاران و مقامات دولتی، آقای صدیق در بین نخبگان ایران به عنوان ساحری سطح بالا شناخته شده است. او میگوید ده‌ها تن از مقامات بطور مراتب با او تماس میگیرند. همچنین میگوید که تا بحال دو بار با رئیس جمهو محمود احمدی نژاد تماس داشته است که آخرین بار آن دو سال پیش بوده، هر چند که تماس خود را با او از طریق اعضای دولت حفظ کرده است. آقای صدیق در مصاحبه در خانه تابستانیش چنین میگوید: «مقامات دنبال من هستند چون می‌توانم گره‌های کور را باز کنم. جنگ سختی داشتیم تا بتوانیم به جنهای اسرائیلی نفوذ کنیم و بفهمیم آنها چه میدانند»

در واقع، آقای صدیق میگوید که قدرت اجنه را صرف مسائل بی‌ اهمیت مثل عشق و پول نمیکند. در عوض، جن را برای مسائل امنیتی کشور و ثبات سیاسی رژیم مخاطب قرار میدهد. تماسها ی مرتب او شاامل موارد زیر است: جن‌هایی‌ که برای سازمان اطلاعاتی‌ اسرائیل، موساد، و سازمان اطلاعات مرکزی ایالت متحده کار میکنند. گاهی نیز به جن‌های که در خدمت خلیج عربی‌ هستند میپردازد. بعضی‌ سوالها که مشتریانش از جن‌ها می‌پرسند از این قرار است: اسرائیل در مورد برنامه هسته‌ای ایران چه میداند؟ آیا برنامه حمله به ایران دارد؟ طرح واشنگتن برای جنگ نرم در تهران چیست؟ آیا اعراب آبهای ایران را آلوده میکنند ؟ عربستان چه طرحهای احتمالی‌ برای زمانی‌ که امام دوازدهم شیعیان، مهدی، برای نجات جهان از مخفیگاه ظهور می‌کند دارد؟   

همکاری آقای‌ صدیق با مقامات دولتی در مرکز جنجالیست که ممکن است منجر به سقوط دولت احمدی‌نژاد شود. از اواخر آوریل ده‌ها تن مقامات نزدیک به مقام ریاست جمهوری به اتهام جادوگری و بکار گیری جادوی سیاه دستگیر شده‌اند. این بحث بخشی از مبارزه برای بدست گرفتن قدرت توسط روحانیون محافظه کار و جناح‌های سیاسی رقیب است. مخالفان آقای احمدی‌نژاد، رئیس جمهور و مشورانش را متهم به تعلق به فرقه زنجیره ای و ترویج خرافات متهم کرده اند. بنا به ادعای آنها، آقای احمدی‌نژاد تحت تاثیر جادویی است که توسط رئیس دفتر او، اسفندیار رحیم مشایی، تهیه شده است. آقای مشائی در حال حاضر یک چهره جنجالی است که گفته میشود ملی‌ گری را به دین ارجحیت داده و به طالع بینی‌ و عرفان علاقمند است  

آیت‌الله مصباح یزدی در مصاحبه با یک مجله گفته است که در طول یک مناقشه اخیر، رفتار رئیس جمهور «عجیب» و «غیر منطقی‌» بود. رهبر سابق معنوی آقای‌ احمدی‌نژاد گفت بنظر می‌رسد رئیس جمهور «اختیار خود را از دست داده است». آقای مشایی اتهامات را رد کرده است، و بنا به خبرگزاری رسمی‌ ایران، ایرنا، به شوخی‌ روحانیون را به چألش کشیده و از آنها خواسته است با استفاده از آموزه های اسلامی خود طلسمی را که گفته میشود او رئیس جمهور را مسلط کرده باطل کنند. آقای رئیس جمهور نیز این ادعاها را تکذیب کرده است. بنا گزارش رسانه‌های ایران او گفته است: «کسانی‌ که در روزهای اخیر در مورد نفوذ طالع بین‌ها و جن گیرها حرف زده اند جوک گفته اند و موجب خنده ما شده اند.»  اما جنجال و اختلاف بر جا ست. وب سایت‌های مخالف و مطبوعات محافظه کار همچنان به نشر مقالات تمسخر آمیز در مورد نزدیکان رئیس جمهور مشغولند. یک کارتون احمدی‌نژاد و مشایی را به شکل دو جن با شاخ و دم در کنار هم به تصویر کشید

برخی‌ از عجیبترین اتهامات متوجه عباس غفاری است. او از اعضای دفتر احمدی‌نژاد است که اخیرا به اتهام رهبری حلقه جادوگری در دولت و داشتن نفوذ بر رئیس جمهور دستگیر شد. جوان انلاین، سایت خبری وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، غفاری را به تجاوز به ۳۶۰ زن، پس از هیپنوتیزم کردن آنها، و همچنین به تحریف قران جهت استفاده شیطانی از ان متهم کرد. آقای غفاری در زندان است و برای اظهار نظر در دسترس نیست.

ایرانیان واکنش‌های متفاوت داشته اند. در مصاحبه‌ها برخی‌ میگویند با توجه به مناقشه‌های پس از انتخابات و سرکوبی مخالفان توسط دولت، هم اکنون از به افتضاح کشیده شدن احمدی‌نژاد رضایتی شیطانی حس میکنند. برخی‌ دیگر خجالت میکشند و میگویند‌ای کاش دولت به حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی میپرداخت. گروه سومی هم فکر میکنند مشورت با جن مشروع‌ است. یک راننده تاکسی که خودش را ایرج معرفی‌ کرد و اغلب از جادو برای حل مشکلات خانوادگی استفاده می‌کند میگوید «همه کشورها دشمن دارند. گاهی اوقات مجبور هستید از هر گزینه ای برای مقابل با آنها استفاده کنید.»

اخیرا در یک بعد از ظهر بهاری، گروه کوچکی از روحانیون برای ملاقات با آقای صدیقِ ساحر، به اصفهان سفر کردند. او از آنها در باغچهٔ آراسته به درختان سرو و گٔل یاس بروی مخده‌های چوبی پذیرایی کرد. آقای صدیق که میگوید مشتریان سر زده را نمی‌بیند و برای کارش پول قبول نمیکند، با خواندن متون دستنویس قرآنی جادو و دعا را بروی یک تکه کاغذ نازک نوشت. او میگوید نگران آقای احمدی‌نژاد است و فکر می‌کند که رئیس جمهور توسط گروه نادرستی از ساحران، مخصوصا آقای غفاری، محاصره شده است که ممکن است آسیب بیشتری از آنچه اسرائئل و یا آمریکا قادرند به او وارد بیاورند. او میگوید «من اطلاعاتی‌ دارم که میگوید احمدی‌نژاد تحت طلسم است و در حال حاضر آنها سعی‌ میکنند که [رهبر جمهوری اسلامی آیت‌الله سید علی‌ خامنه‌ای] به اطاعت آنها در آید.»

یکی از راه‌های دور کردن جنِ بد پوشیدن انگشتر نقره عقیق یا گذاشتن جادوی ویژه آقای‌ صدیق زیر قالیچه است. میگوید هر ماه برای آقای خامنه‌ای دعا میفرستد، اگر چه نمیداند آیا او از آنها استفاده می‌کند یا نه‌.

Rough Spell for Iranian Politics: President’s Staff Accused of Sorcery   http://online.wsj.com/article_email/SB10001424052702303657404576357323069853958-lMyQjAxMTAxMDEwMDExNDAyWj.html

ترجمه آزاد:bootehbudahead

 بیچاره مملکتی که ۴۵ سال پیش تاتر انتقادی اجتماعی شهر قصه داشت و امروز همون «خرس رمال» و «روباه ملا» بر آن حکومت می‌کند!! آیا بهمن مفید چنین روزی را در خواب میدید!؟

1 پاسخ به “روزهایی سخت برای سیاست ایران: هیات ریاست جمهوری متهم به جادوگری. از طالع بینی‌ تا نخبگان شیطان ترس، اما احمدی‌نژاد حملات را «جوک» می‌نامد. فرناز فصیحی، وال ستریت ژورنال، ۱۰ ژوئن ۲۰۱۱

  1. NADER نوامبر 15, 2011 در 6:55 ب.ظ.

    تشکر فراوان برای ترجمه ای خوب

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: