گلهای هر ساله: رنگین کمان بازی گوش باغچه قسمت اول: اوایل می تا نیمه ژوئن

گلهای هر ساله (پرنیال)، بر خلاف گلهای سالیانه (انوال)، معمولن با یک بار کاشتن، هر سال در وقت مشخصی از فصل گرم جوانه و برگ زده و به بار مینشینند (بعضی‌ از انواع مثل کوکب را باید در پائیز به گلدان و داخل خانه منتقل کرد و در بهار دوباره در باغچهٔ کاشت). با کمی‌ تمرین و تجربه، می‌توان بذر یا پیاز گل، و همچنین نشاّ درختچه ها‌ را در بترتیبی درباغچهٔ کاشت که خزان یکی‌ مصادف با شکفتگی دیگری باشد. به این ترتیب نه تنها قطعات مختلف باغچه همیشه پر گٔل است، بلکه هر چند روز یا هفته به عطر و رنگ و شکل تازهای در میاید. باغچهٔ کوچک من پذیرای حدود ۱۵ نوع از انواع بیشمار گلهای هرساله موجود در شهرمان است، و همین تعداد کم دشتی از تنوع و تغییر چشم نواز بهمراه دارد.

لاله و نرگس: بازدید کنندگانِ  مشتاق باغچهٔ اند که از نیمه ماه می به گٔل مینشینند عکس شماره ۱

لاله‌ها هنوز در باغچهٔ اند که درختچه زیبایی‌ که اسم فارسیش را نمیدانم – با برگهای قرمز و گلهای ریز و معطر صورتی‌ بار میدهند. عمر این گلها بیش از ده روز نیست عکس شماره ۲

بلافاصله پس از لاله و نرگس، نوبت زنبق های بلند زرد و بنفش است که آنها هم ده روزی پیش عمر نیمیکنند (۳).زنبق (و هر گٔل مناسب گلدان دیگری) را باید در سایه چید تا عمر بیشتری در گلدان داشته باشند.


تاج الملوک از اوایل تا نیمه ماه ژوئن موجب حسرت همه بازدیدکنندگان خانه ما ست! دانه های این گل روی خاک میریزد و باز تولید میکند – بعضأ در رنگهای غیر قابل پیش ببینی!!

بنفشه گلدان را زودتر از لاله حتا میفروشند، اما بفشه‌های باغچهٔ من تا نیمه ژوئن گٔل نمیدهند عکس شماره ۵


قرنفل  از نیمه ژوئن  گٔل میدهد، گلهایی که  لااقل بمدت یک ماه سرِ حال و زیبا هستند (۶). و بالاخره، نسترن (۷) که تقریبا همزمان با قرنفل است اما عمر پر عطر و بویش کوتاه تر است.

پس تا اینجا: نرگس، لاله، زنبق، چری پالم، تاج الملوک، بنفشه ، قرنفل و نسترن. به زودی گلهای بیشتر و زیباتری خواهم داشت

توصیه‌های باغبانی: ناگفته پیداست که نابرده رنج، گنج میسّر نمی‌شود! پرورش هیچ گلی‌ بی‌ زحمت نیست. هر‌ساله‌ها «کم» زحمت تر و «کم» خرج تر از سالیانه ها هستند اما بی‌ نیاز از مراقبت نیز نیستند. نیمه ماه می خاک باغچهٔ میباید تجدید یا تعویض شود، و در طول فصل خالی‌ از علف هرز نگه داشته شود.  اگر باغچه زیاد و بزرگی‌ دارید، برای آماده کردن آن قدم به قدم پیش بروید که خسته نشوید و کارهایتان را با طبیعت هماهنگ کنید: مثلا فردای یک روز بارانی بهترین وقت برای در آوردن علفهای هرز یا شخم زدن است. آفتاب مستقیم نیمه روز برای هیچ کاری مناسب نیست و تنها برای تغذیه گیاه‌ها مفید است: زیر آفتاب به گلها آب ندهید، آنها را نچینید، و برای مدت زیاد بدون کلاه کار نکنید. از سموم گیاهی استفاده نکنید. برگ سوراخ سوراخ شده به از محیط شیمیایی آلوده آست!

English text here

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: