زورگوی گردن کلفت: آنچه باید بدانید

زورگوی گردن کلفت: آنچه باید بدانید. برگرفته از سایت کار بی زورگوئی

ولری کید، متخصص مسئله زورگویی در محل کار، سخنران و نویسنده کتاب «فارغ از زرگویی در محل کار: چه میتوانید بکنید که زرگویی در کار را هم اکنون متوقف کنید». این کتاب در بیش از ۱۰۰ کشور توزیع شیده. برای اطلاعات بیشتر به این سایت مراجعه کنید:  http://www.bullyfreeatwork.com.

«اعتیاد یک عادت اجباری، وابستگی یا نیاز به چیزی است. زور گوی گردن کلفت، معتاد به شهرت، چاپلوسی و ستایش شدن است. مثل هر اعتیاد دیگر، این نیازیست وسواسی که زندگی‌ بدون آن غیر ممکن است… شاید در محلِ کارتان یا در جای دیگر با چنین رفتاری مواجه شده باشید. بر اساس تحقیقات تنها ۱% جمعیت دچار اختلال شخصیت خود‌شیفتگی‌ هستند. با این حال مواجهه هر روزه با افرادی که آثاری از این نوع از اختلال شخصیتی‌ را بروز میدهند انسان را سر در گم می‌کند. در اینجا برخی‌ از مشخصات زور گوئی را برمیشماریم. آیا شما اینها را تجربه کرده‌اید؟

این افراد بزرگتر از زندگی‌ مینمایند انگاری هر آنچه هست را انجام داده‌اند. میخواهند باورکنید که دارای همه چیز هستند. در ابتدا آنها را تحسین می‌کنید، حتی مبهوت میشوید. کمی که به آنها نزدیکتر شدید ادعای آنها مبنی بر اینکه «حساب همه چیز را کردها ند» شروع میشود. در ابتدا اهدافشان را باور میکنید و به دیدگاهها و ئیده آل هایشان دل میبندید چرا که در این دوره ماه عسل، در حالیکه که شما در حال بهت و تحسین کردن زورگو هستید، او در حال نظاره شماست و بتدرج به این واقعیت که به او گوش فرا داده و تحسینش میکنید معتاد میشود…. سپس بتدرج به کسب یا کشف اعتماد بنفس و توانائی هایی خود نائل میشوید و مهارتها و قدرت رهبری خود را به مر حله اجرا میگذارید. بمحض انجام اینکار به یکباره مطرود میشوید چرا که زور گو قادر به پذیرفتن شریک در محوّطهٔ شن بازی نیست . چرا وقتی کاری را بخوبی انجام میدهید این فرد شما را تحسین نمیکند؟ خوب، ماهیت تیم هرگز مهم نبوده؛ آنچه مهم است شرکت دادن یک فرد دیگر در هیئت تحسین کنندگان است.

سپس شاید بتدریج از او فاصله میگیرید تا به بسط ایده ها و برنامه‌های خود بپردازید… به محض انجام چنین کاری، اولین اقدام فرد زورگو حمله به شماست. ممکن است حتا به آنچه شما انجام داده اید واقف نباشد یا به آنچه میگوئید گوش هم ندهد ، ولی‌ تحمل حضور شخصی دیگر درمحوّطهٔ شن بازی «خودش» را ندارد. اگر فاصله بگیرید، یا به انجام کار خود مشغول شوید بدون اینکه  به تحسین تلاش آنها بپردازید، این کار از نظر آنها یک بی‌ احترامی عظیم و عدم وفاداری نسبت به خودشان محسوب میشود. شما را به چشم رقیب نگاه میکنند و از ابراز «عدم وفاداری» شما در ملا عام دریغ نخواهند کرد. به همه خواهند گفت چقدر به شما محبت کردند و چقدر سزاوار شماره یک بودن هستند. به علاوه، زرگو  قابلیت شخصیت و اعتبار شما را زیر سوال خواهد برد. گاهی زورگو بدون اینکه دیگران را دیده باشد ، هوشمندانه دست به ایجاد یک کمپین افترا آمیز بر علیه شما میزند.    

تیم فرمن که محقق در زمینه زرگویی در محیط کار است میگوید «زورگو نیاز مبرمی به کنترل افکار، اعمال، و عقاید شما دارد. به عنوان مثل اگر در حضور خودشان دست به انتقاد از کار آنها بزنید، هر چند در چارچوب اختیارات و برحق، فورا به صورت تهاجمی دست به حمله شخصی‌ بر علیه شما میزند و خود را محق میداند که در مورد هر چیزی حرف بزنند (معمولان بدون دانش لازم). زورگویان از کسانی‌ که به دیگران کمک میکنند که چهره فریبکار شان را از ورای نقاب عقل سالیم بودن ببینند بیزارند. همچنین نیاز مبرمی به انتقاد کردن دارند، در حالیکه به طور همزمان از قبول، ستایش و بها دادن به حضور و دست آوردهای دیگران سر باز میزنند. در واقع زرگو از انکار حقوق دیگران ارضا میشود.

سپس.. در صورتیکه عقب نشینی نکنید، شروع به تقلید از شما میکنند! ممکن است برای اجرای برنامه‌ای سخت کار کرده و برنامه ریزی کرده باشید، اما زورگو جلوی چشم شما آن را از شما میدزدد… به یاد داشته باشید که زور گو از ابتدا علاقه‌ای به کار کردن «با» شما نداشته، او بدنبال این بود که یک چیز از شما بود و آن اینکه کوچک در پس زمینه باقی‌ بمانید و به تحسین کردنش ادامه دهید، تا او بتواند به دنیا بگوید که «بهترین» و «قابل اعتماد‌ترین» است. راستی‌، چه کسی‌ چنین تصمیمی را میگیرد؟ زورگویان گردن کلفت پارتیزان های خود-‌منصوب شده‌ای هستند که تلاش میکنند با کلاهبرداری دنیا را قانع کنند که افرادی خود ساخته اند. چرچیل بهترین حرف را زد وقت که گفت:»اگر مجبورید به کسی‌ بگوید که یک بانو هستید، حتما نیستید»!

در مرحله بعد دغدغه زورگو تسلط و کنترل به روی شماست. شروع به دروغ گفتن در باره ا تان می‌کند و برچسب بی کفایتی و عدم شایستگی به شما میزند و در یار کشی‌ بسیار حیله گرانه عمل میکند. زرگوها معروف به جعل فاحش واقعیت جهت پیدا کردن هوا خواه هستند…. نیازی به گفتن نیست که زورگو قادر به ایجاد دوستی‌ صادقانه و واقعی‌ نیست. آنهای تنها زمانی‌ میتوانند وجود داشته باشند که دست بالا دارند.. زورگو قادر به داشتن احساساتی‌ نظیر همدلی، ندامت، نگرانی نیست. اگر زمانی‌ بنظر دوستانه می‌آیند تنها و تنها به این دلیل است که درخواستی دارد. زورگو  به اعمال خود وقف است و تنها چیزی که میتواند این شرایط را تغییر دهد وجود  شخصی‌ از مقامات بالاتر است که که تعریف جدیدی از سیاست‌ها و قوانین بعضی‌ بدست دهد تا همه سهمی عادلانه در آن داشته باشند.»

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: