شوشی‌های جزیره‌ قشم

شاید کمتر کسی‌ از سنت «شوشی» در مجالس عروسی‌ اهالی درگهان چیزی شنیده باشد، و یا آنرا از نزدیک دیده باشد.


پائیز سال ۱۹۹۵ با گروهی از دوستان ماجراجو و خوش ذوق ایران گرد به سواحل خلیج فارس سفر میکردیم و در هر روستایی که آشنایی داشتیم یکی‌ دو شب اطراق میکردیم. یک شب در پس کوچه‌های روستای بسیار کوچکی (که اسمش را بیاد ندارم) قدم میزدیم که صدای بوق و کرنا و ازدحام بچه ها ی کنجکاو خوش آمد گو ما را به سمت نقطه‌ای که در آن مراسم جشن عروسی‌ در داخل و خارج از خانه بر پا بود کشید. هنوز به حلقه اصلی ساز و دهل نرسیده و بطور کامل مورد استقبال صاحبان مجلس واقع نشده، در کمال حیرت و ذوق متوجه شدیم تعدادی از مردهای ماسک دار با ساز وبرگ و  گریمهای بسیار استادانه ، برگ نخل یا چوب درازی در دست نعره زنان بدنبال دیگران میدوند، و تا چند کوچه دورتر فراریشان میدهند، یا اگر گرفتارش کردند نیمه جدی و نیمه شوخی کمی‌ مینوازند ! در این بین بچه‌ها که فعالانه طلب تعقیب میکردند، یا گروه‌های زنها که اینجا و آنجا به تماشا ایستاده بودند، از حمله مصون بودند: هدف مردهای محلی میانسال و جوان بود.

به حلقه اصلی‌ که نزدیک شدیم تعداد بیشتری «شوشی» یا همان ماسک دار را در میان هیاهوی شادمانۀ طبل و دهل  در حال رقصی شور انگیز دیدیم – گویی در حال «گرم» کردن خودشان باشند.   مدتی‌ طول کشید تا بالاخره تکه‌های روایت مردم را که در جواب به سوالهای ما بود سر هم کردیم و فهمیدیم که «شوشی بازی» در عمل عبوری موقت از مرزهای غیر قابل عبور آداب و رسوم است: صاحبان ماسک بصورت «ناشناس» ظاهر میشوند، و هم چنین تلقی‌ خواهند شد، و ضمن شرکت در جشن و پایکوبی و سرگرم کردن مدعوین، فارغ از هر قید و بندی مجاز هستند هر کاری میخواهند بکنند، مثلا به سالمندی که یحتمل دل‌ پری از او دارند کمی‌ شوخی‌ تهدید آمیز کنند. خیلی‌ دلم می‌خواست بدانم مرزهای قابل عبور شامل مرز جنسیتی هم میشد یا نه، دلم می‌خواست شوشی جوانی عشق ممنوعه اش را که زنی‌ در میان تماشاچیان بود در آغوش گرفته میبوسد! اما ندیدم، و نمیدانم این میسّر است یا نه!!

 

نشب گروه ۲۰ نفری ما آنقدر تحت تاثیر و «اکسیر» ایده شوشی قرار گرفته بود که تا صبح چندین بار مورد حمله شوشی‌های هم گروهی در لباس مبدل قرار گرفتیم  و صدای جیغ و خنده ما ن تا صبح خواب را از چشم همسایه‌های مهمان نوازمان گرفت

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: