باغِ صفای شیراز در خاطر من

باغِ صفای روزهای جوانی من درِ آهنی کوچکی بود واقع در کوچۀ دراز و بی‌ درختی به موازات «رودخانه خشک». هفت یا هشت عدد خانه همه در یک سمت کوچه در امتداد دیوار باغ صف کشیده بودند با دیوارهایی که گویی با زحمتِ زیاد انبوهِ سروِ ناز‌هایِ بیقرار در باد را در درون محصور کرده‌اند. اگر دری روزانه‌ای زودگذر به حیات یکی‌ از خانه ها باز میکرد، کوره راه های سنگفرش را میدیدی که به دوردست‌ها به سمتِ ساختمان اصلی‌ خانه میدوند. درهای بسته خانه‌ها مرا افسون میکرد. دیوانه وار به باغ‌های ناشناسی که روزی جزو باغ صفا بوده و امروز در لذت دائمی مجاورت با آن بسر میبردند رشک میبردم.

باغ صفا را باید بویید و چشید، باید آن را در ذهن انبار کرد و هر بار با چشیدن یکی‌ از عرقیات به یاد آورد. اگر روزی از روزهای اردیبهشت در ساعات اولیه بامداد به باغ صفا می‌رفتی، اولین چیزی که روحت را تسخیر میکرد هوای لبریز شده از عطر تند گٔل و گیاه بود. صف دلو‌های پلاستیکی در امتداد جادۀ ورودی باغ بیادت می‌آورد که در این باغِ جادویی گلها به مایعات حیات بخش آشامیدنی بدل میشوند.

کمی‌ آن سو تر، بطرف کارگاه عرق گیری آنجا که دیگچه‌های چدنیِ در زمین نصب شده  با دهها لوله و شیلنگ به حوضچه‌های تقطیر وصل میشدند– تپه‌های صورتی‌ گلبرگِ نسترن، تپه‌های آبی‌ِ کاسنی، تپه‌های سفید بهار نارنج در کنار توده‌‌های نامنظم شاخ‌های بیدمشک و ده‌ها گونه دیگر گٔل و برگ و ریشه دراز کشیده بودند. اینها همه سرنشینان وانت بار‌هایی‌ بودند که از باغ‌های مختلأف در سراسر شهر سفر کرده و به مقصد‌شان در باغ صفا رسیده بودند. یکی از شاعرانه‌ترین جمله های آن روزهای سرمستی را یکی‌ از کارگران باغ صفا شنیدم که ‌ میگفت: گلبرگ‌ها را میباید به هنگام سحر، وقتی‌ هنوز سنگین از شبنم و عطر هستند چید !

آن روزها به کاربرد عرقیات، به طبیعت «گرم» و «سرد» هر کدام و به خاصیت درمانی آنها توجه زیادی نداشتم، هر چند که آن جدول بالا بلند فهرست عرقیات که بر سر در کارگاه نصب شده بود را خوب بیاد دارم، و اینکه بیماریی وجود نداشت که یکی یا مخلوطی از گونه‌ها نتواند درمانش کند (از رفع چربی‌ خون و سنگ کلیه گرفته تا ازدیاد توانی‌ جنسی‌ و مقدار شیر مادر، تا دارمان صرع !) بنظر می‌رسد با رسیدن میانسالی همه بیماریهای در جدول ذکر شده به درِ خانه غربت نشینمان میکوبد؛ افسوس که به معجون شفا بخش شهرم دسترسی نیست… اگر بود، صفای آن شاید درمان بود!

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: