کاشت و داشت و برداشت سبزیجات: یک پست دنباله‌دار

رسید اون وقت سال که نمیشه در مقابل کار در باغچه مقاومت کرد، که میشه به چند هفته و ماه آینده – توی بالکنی و حیاط دست کم امید بست. من توی حیاط پشتیم دو تا باغچه آفتاب‌گیر دارم که یکیش رو به گلهای هرساله (پرنیال) اختصاص داده‌ام، و دیگری رو به سبزیجات. از گل‌هام قبلن زیاد نوشته ا‌‌‌م. این‌جا و این‌جا مثلا.  این بار می‌خوام با کمک شما به سبزیجات بپردازم چرا که شدید توی مود آشپزی و غذا افتاده‌ام و امید دارم با سبزیجات تازه رنگ و بوی جدیدی به سفره‌ام بدم.

 

عارضم خدمت شما در ولایت ما، مونترال، آخر هففه طولانی‌ ۲۰ می‌،» ویکتوریا دی‌» به باغبابی اختصاص داره. چرا؟ چون طبق نظر کارشناس‌ها این زمانیست که خطر یخ زدگی زمین برطرف شده (بعله تا اون موقع میشد اینجا یخ بزنه!). با علم بر این موضوع، اولین قدم رو برای آماده سازی باغچه دو هفته قبل از اون تاریخ برداشتم. در زیر، قدم به قدم مراحل باغبانی و سبزیجات کاری رو لیست می‌کنم، وهمینطور که زمان می‌گذره، قدمهای بعدی رو زیر همین پست اضافه خواهم کرد. ناگفته پیداست که زمانهای یاد شده‌ی مناسب برای برداشتن هر قدم مربوط به آب و هوای مشابه مونترال یا «زون» پنج هست.  با اینحال شاید بعضی‌ نکات برای دوستانی که در آب و هوای متفاوتی زندگی‌ میکنند نیز قابل توجه باشه.

چناچه نظر و پیشنهاد و راه‌کاری در هر موردی دارید، دریغ نفرمایید. سوالهاتون رو هم مطرح کنید، اگه من جواب رو نمیدونستم، شاید دوست دیگری بدونه و به همه ما بگه.

هفته ۱۲ می/ ۲۲ اردیبهشت: باغچه رو از ریشه‌های در خاک مونده از سال پیش کاملا تمیز کردم، بیل حسابی‌ زدم و گذاشتم برای یک هفته هوا بخوره.

خاک نو. چند کیسه خاک غنی(تاپ سویل) مخصوص گل و سبزیجات خریدم و در باغچه ریختم و با شن‌کش، با خاک قبل مخلوط کرده و سطح باغچه رو یک‌دست کردم. مقدار خاک نویی‌ که باید اضافه کنید بستگی به مقدار و مرغوبیت خاک قدیمی‌ در باغچه داره. هر چقدر باغچۀ پاک‌سازی شده کم عمق‌تر‌ شده باشه، خاک نوی بیشتری لازم دارید طبعن. اما در هر صورت حتما خاک نو بریزید که باغچه از ابتدا مواد غذایی لازم رو داشته باشه و حاصلخیز بشه.

نشا یا بذر؟ بنظر من کاشت نشا خیلی‌ بهتره چون نسبتن ارزون هستند؛ دوره انتظار کشی‌ ندارید، خطر نامید شدن بابت درنیامدن گیاه هم بشدت کاهش پیدا میکنه. به هر رو، الان برای کاشتن بذر بعضی‌ از سبزیجات مثل گوجه فرنگی‌ دیر شده و اون‌هایی‌ که با بذر شروع میکنند، بذر رو در زمستون در داخل میکرند که موقع انتقال به باغچه حسابی‌ بزرگ شده باشه. پس بریم با نشا! نشا رو اما از هر جا نخرید، چون کیفیت‌ها بسیار متفاوته.

مثلا نشایی که سوپر‌مارکتهای شهر ما ارائه میکنند چندان تعریفی‌ ندارند، اما نشاهای پرورش‌دهندگان گل و گیاه (نرسری) اگرچه کمی‌ گران‌تر اما با کیفیت تر هستند.  من امسال تصمیم گرفتم نشای چهار نوع سبزیجات بکارم : گوجه فرنگی‌، خیار، فلفل سبز تند وشیرین و ریواس. بقیه باغچه رو به سبزی خوردن اختصاص داده ام. البته که هر چیز دیگری میشه کاشت  مادامی که به فضای مورد نیاز اون نوع خاص دقت کنید ، مثلن گیاه کدو خیلی‌ بزرگ میشه و می‌بایست از ابتدا اون را با فاصله زیادی از بقیه بکارید.

کاشت. یک نکته کلی‌ این‌که کشت، مراقبت (مثل سم پاشی) و همینطور برداشت، همیشه باید در طی‌ ساعاتی‌ که آفتاب مستقیم به باغچه نمیتابه انجام بشه.

خوب، گیاه‌های من، که خیلی‌ آسون هستند: فلفل‌ها فاصله زیادی لازم ندارند (در عکس نشان داده شده) یادتون نره که چند تایی‌ رو طبق توصیه پارسال من در گلدان بکارید!). گوجه فرنگی‌ ها رو با اونقدر فاصله از یکدیگر بکارید، که بتونید دور هر یک یه دونه قفس بگذارید. این ففس  برای وقتی‌ هست که گیاه بزرگ میشه و حتما حتما به این پشتیبانی‌ نیاز داره، اما از همین ابتدا باید در زمین قرارش بدید. خیار نیز، فاصله چندانی لازم نداره. من هر یک رو پای یک چوب محکم می‌کارم که بعد که بزرگ شد، بتونه بگیره بره بالا. اگه باغچه بزرگ دارید، احتیاج به این‌کار نیست، چون خیار روی زمین هم رو میتونه بگیره و بره جلو!

وقتی که همه رو کاشتید و از منظره سبز جوان و پر وعده باغچه تر و تمیز و سر حالتون کلی‌ لذت بردید، کمی‌ غذا دورشون بپاشید،آب  مفصل بدید، و دل کنده وبرای استراحت به داخل منزل بیایید. از اینجا به بعد کار اصلی‌ شما مراقبت از این کودکان هست و روز شماری برای به بار نشستن اونها.

آفت زدایی: در صورتیکه باغچه آفت داره، از همون ابتدا سم مخصوص اون آفت خاص رو بخرید و استفاده کنید. معمولن گوجه فرنگی‌ نسبت به آفات خیلی‌ مقاومه، اما خیار، کدو، بادمجان و فلفل مورد حمله حلزون، و انواع شته و سوسک هستند. متاسفانه, بدون سم‌پاشی گیاه خیلی زود نابود خواهدشد.

علف هرز: را مراتب با دست از باغچه بیرون بکشید.

آب: من یک قانون ساده رو دنبال میکنم و نتیجه خوب میگیرم: هر وقت خاک خشکه، بهش آب بدید. اگه هوا بارونیه ، آب ندید(مخصوصن تا وقتی‌ گیاه هنوز بچه است)، اگه هوا خنکه کمتر آب بدید، اگه هوا خشک و گرمه بیشتر. و اینقد آب بدید که خاک حسابی‌ خیس بشه‌اما هیچوقت شیلنگ رو با درجه زیاد به پای  گیاه رها نکنید.

هنوز برای کاشت دیر نشده. پس مشغول باشید تا چند هفته دیگه که با اخبار جدید برگردم. پیشنهاداتون رو همین زیر بگذارید لطفن.

*****************

 ۲۰ جون: اینقدر بارندگی زیاد بوده که بیشتر از یک بار لازم نشده سبزیجاتم رو آب بدم. فلفل و خیار و گوجه فرنگی‌ همگی‌ به گل نشسته و فلفل‌ها دارند پیدا میشن

گوجه فرنگی‌ برای روش به آفتاب و گرم احتیاج داره. متأسفانه تا حالا هوا خیلی‌ خنک و نم بوده برای همین کوچک مانده‌اند. ایشالا تا قابل از رسیدن زمستون یه چند تا گوجه فرنگی‌ برداشت می‌کنیم 😉

الان ارتفاع گوجه فرنگی‌-ها اونقدر شده (حدود ۳۰ سانت)  که بتونم برگ‌های زرد زیرین رو بچینم و دور بریزم. همین‌طور هر برگ زرد در هر کجای هر گیاه دیگری رو میبینم زرد یا آفتی شده بی‌-وقفه می‌چینم که اگه بیماری چیزی هست، به بقیه سرایت نکنه.

 

******************************************

۳۰ جون، اولین برداشت یا نشانه‌های برداشت محصولات خانگی:

 

 

 

 

جولای:  اوج محصولات! 🙂

 

آگوست: یک گردن‌بند خیلی‌ «داغ» برای روز‌های زمستانی

 

6 پاسخ به “کاشت و داشت و برداشت سبزیجات: یک پست دنباله‌دار

 1. Nei Rang مِی 31, 2013 در 11:16 ق.ظ.

  SunFlower makes great trellises for cucumbers, beans, etc…

 2. Booteh مِی 31, 2013 در 12:39 ب.ظ.

  مرسی‌ نی‌-رنگ جان. تخمه ش؟ کجاش؟

  • Nei Rang جون 1, 2013 در 12:14 ق.ظ.

   اگه آفتابگردون هم توی باغچه تون بکارین، داربست شکیلی برای گیاهان رونده و خزنده خواهید داشت.

   • Booteh جون 1, 2013 در 5:25 ق.ظ.

    آها… یک بار چند تا گلش را کاشتم سنجابها دمار از روزگارش در آوردند 🙂

 3. نیلوفر اکتبر 24, 2016 در 2:25 ب.ظ.

  به به لذت بردم

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: