چرا هلندی‌ها اینقدر قد بلند هستند؟

رادیو کوچه

با سلام و درود. همه می‌دونیم که بین تغذیه و سلامتی ارتباط مستقیم وجود داره. اما شاید کمتر به مجموعه عوامل دیگری که در ارتقای سلامتی جسمی‌ نقش دارند فکر کرده باشیم. به مقاله ای نوشته شده توسط «سسیلی لای‌زل» در مورد این‌که چرا هلندی‌ها از قد بلند‌ترین مردم دنیا هستند برخوردم و بی‌مناسبت ندیدیم اون رو ترجمه کرده و در برنامه این هفته افسانه‌خانه نقل کنم.

در عرض حدود ۱۵۰ سال، هلندی‌ها از یکی‌ از کوچک‌ترین مردم اروپا به بلند‌قد‌ترین ملت دنیا تبدیل شده‌اند. این مقاله نگاهی‌ است به دلایل این تغییر.

در حالی‌که از دهه‌ی۱۹۸۰، در بسیاری از کشور‌های اروپای غربی میزان چاقی مفرط به سه‌ برابر رسیده، مردم هلند رو به درازا رشد میکنند. در حال حاضر [در زمان نگارش این مقاله: سال ۲۰۰۸]، قد متوسط برای مردان هلندی ۶ فوت و ۱ اینچ [۱.۸۵ متر] و برای زنان هلندی ۵ فوت و ۷ اینچ [۱.۷۰ متر] است. چرا هلندی‌ها اینقدر قد بلند هستند؟ نظریه‌ها فراوانند. استدلال رایج می‌گوید برای اینکه هلندی‌ها عاشق لبنیات و رژیم غذایی سرشار از پروتئین خود هستند. اما مطالعات مهم بسیاری نیز در مورد تفاوت قد وجود دارد که همیشه هلندیها در آن‌ها عرض اندام می‌کنند.

عوامل موثر بر قد: مطالعه قد انسان «هوکسالاجی» نام دارد- زمینه نسبتا نوینی که به برخی نتایج جالب توجه رسیده است. طبق نظریه ای که بطور گسترده پذیرفته شده و بر اساس ایده تکامل است، در هر نسل، انسانها سالم‌تر و بلند‌تر از نسل پیشین هستند، اما بنظر می‌رسد که این نظریه در این مورد صدق نمیکند. در شمال اروپا، حدود ۸۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، قد انسان به بیشینه رسید، اما در قرن ۱۷ به کمینه کاهش پیدا کرده و سپس بار دیگر رو به بالا رفت.

به‌نظر می‌رسد دو عامل موجب این کاهش شده‌اند که اولین آن رشد شهر‌ها بود: هر چه گرد‌هم‌آیی مردم بیشتر شد، مواد غذایی کمتری در دسترس عموم قرار گرفته و گسترش بیماری سریع‌تر شد. عامل دوم افت دمای کره زمین بود که به عنوان عصر یخ‌بندان کوچک شناخته می‌شود. یافته‌هایی‌ از این دست به‌روشنی نشان میدهند که قد انسان فقط در ارتباط با ژنتیک یا رژیم غذایی نیست، بلکه بیش از آنچه تا به‌حال تصور میشد پیرو دامنه‌ی گسترده‌ای از تاثیرات محیط است.

گسترش ثروت: قانع کننده‌ترین استدلال مبنی بر این‌که چرا مردم هلند به تازگی تا این حد قد کشیده‌اند توسط ج.و.دروکر، استاد تاریخ اقتصاد در دانشگاه «گرونگن» ارایه شد. مطالعات او نشان داد که رشد قد در مردم هلند که در نیمه قرن ۱۹ سرعت گرفت هم‌زمان با استقرار اولین دموکراسی‌ لیبرال در این کشور بود. قبل از این زمان، هلند از قبال مستعمرات خود ثروتمند شده بود، اما ثروت در انحصار گروه نخبگان بود. پس از این زمان، کم کم ثروت به همه اقشار جامعه رسید و میانگین درآمد، و همچنین میانگین قد رو به رشد گذاشت. از آن‌زمان به بعد فاصله بین غنی و فقیر در هلند نسبتن کم  مانده است و این کشور در حال حاضر دارای برخی‌ از بهترین مراقبت‌های پیش و پس از تولد در جهان است. این روند در رویارویی مستقیم با آنچه در امریکا روی داده می‌باشد، چرا که امریکایی که زمانی‌ سه‌ اینچ بلند‌تر از یک فرد هلندی بود، ۲۵ سال است که افزایش قد پیدا نکرده است.

حفظ منافع هلندی‌های قد بلند: در حال حاضر تعداد هلندی‌هایی‌ که قدشان از میانگین بلند‌تر است آنقدر زیاد است که تاسیس «کلوب لنگ منسن» یا کلاب افراد قد بلند، برای حفظ منافع آنها را توجیه کند. شرط عضویت در این کلاب داشتن  قد۱.۹۰ برای مردان و۱.۸۰ برای زنان است. کور دلد گراف،  سرپرست شرکت هواپیمائی «ک.ل.م » که قدش۲.۰۳ است بخوبی با دردسر‌های قد بلند بودن آشناست. او می‌گوید «من هیچوقت تبعیض را تجربه نکردم، اما در مدرسه اغلب مورد شیطنت و تمسخر قرار می‌گرفتم چون همیشه یک سر و گردن از بقیه بلند‌تر بودم. «ک.ل.م.» تلاش می‌کند که سطح آگاهی عموم را در مورد مسایلی که افراد خیلی‌ قد بلند با آن مواجه هستند بالا ببرد، و از جانب آنها برای دست‌یابی‌ به تسهیلاتی مانند دوچرخه‌هایی با چهار‌چوب بزرگ‌تر، و تشک و تخت بلند‌تر از دو متر تبلیغ و تلاش کند.

نتیجه: آیا هلندی‌ها همچنان قد خواهند کشید؟ در حالیکه برخی‌ استدلال کرده‌اند که مردم هلند ممکن است ۴ اینچ دیگر بلند شوند، برخی‌ دیگر بر این باورند که میانگین قد ۱.۸۵ برای مردان و ۱.۷۰ برای زنان، از لحاظ نظری شرایط ایده‌آل برای بهره‌جویی‌ از مطلوب‌ترین استاندارد زندگی‌ را فراهم می‌کند. در عین حال، هلندی‌ها میتوانند به بهره‌وری از مزایای عالی‌ بهداشت و درمان، و رژیم غذایی مناسب ادامه داده و خیالشان راحت باشد که هرگز برای دیدن کنسرت مشکلی نخواهند داشت.

نویسنده: سسیلی لای‌زل. ترجمه: افسانه هژبری.

منبع:

“Why are the Dutch so tall?

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: